.

Něco o plemeni

Appenzellský salašnický pes (Appenzeller Sennenhund) pochází ze Švýcarska (proto německý název). Původně sloužili v horách jak na shánění ovcí, tak jako členi smečky na tahání saní. Později také jako záchranáři. Jsou to velmi inteligentní psi, takže je v jejich silách se v pohodě naučit psí sporty jako agility a dogfrisbee, nebo se uplatnit v obtížnějších věcech, jako psi pracující pro záchranné složky a jako psí horští záchranáři. A co je nejdůležitější, plemeno je velmi odolné vůči chorobám a vrozeným vadám, takže je u nich předpoklad k dlouhověkosti. Také jsou, díky své krátké srsti, nenároční na údržbu.

Tito psi dávají velmi najevo své emoce a to hlavně radost. Projevují ji kňučením a skákáním do výšky očí dospělého muže. Je to pes do smečky a proto se nedoporučuje pořizovat si ho, jestliže bude celé dny někde zavřen bez jakékoli společnosti. Samozřejmě, lidé chodí do práce. To psu nevadí, jestliže ho mají všichni ze "smečky" rádi a věnují mu pozornost. 

Spoustu lidí řeší problém, že mají menší děti a neví, jak na ně pes bude reagovat. Tito psi jsou však k lidem velmi přátelští, milují svého pána a celou svou "smečku". Proto prakticky nikdy s dětmi (když jim neubližují) nemají problém a mají je rádi. Když půjdete na houby do lesa, váš aplík bude nešťastný, že každý z vás jde trochu jinde a bude vás neustále obíhat a všechny si hlídat :-)

Appenzelští salašničtí psi vyloženě milují hraní, zejména když je někdo honí a oni nesou klacík, nebo uzlík. Dále milují "cuplování" větviček a klacíků, ale i (dokud jim páníčci jasně nevysvětlí že se to nedělá) mnoho jiných předmětů. To však dělají nejčastěji když jsou ještě štěňata. Nebudou méně nadšení když jim někdo hodí klacík, nebo míček (pozor ne z molitanu!) a oni se pro něj mohou rozběhnout. Taky jim uděláte radost, když si budou moci  protáhnout nohy skákáním pro vyhozené míčky, nebo je vezmete na dlouhou procházku.

Tito psi jsou také milovníci výletů, takže jim uděláte obrovskou radost, když je vezmete s sebou na rodinný výlet. Milují poznávání nových pachů, míst a prostředí. Když ho vezmete k vodě, nejdříve vyzkoušejte, jak na ni daný pes reaguje. Naše fena v ní začne hlasitě štěkat a dovádět tak divoce, že voda létá všude kolem. Jiný appenzell do ní vleze a začne v ní plavat a nepohrdne tím, když mu do vody hodíte klacík, takže pro něj musí doplavat.

Myslím, že appllík je ten nejlepší společník :-)